مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

کسی حق ندارد طب نوین را تکذیب کند/ واکسن‌زدن واجب شرعی است

820.jpg

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: امروز در روزنامه‌ها خبری را خواندم که بیماران سرطانی و دیالیزی به صورت رایگان درمان می‌شوند.

 

وی گفت: این خبر بسیار مهم و کار بسیار ارزشمند و تأثیرگذاری است که جای تقدیر و تشکر دارد و نشان می‌دهد که مجلس و دولت با وزارت بهداشت و شخص وزیر همراهی کامل دارند.

 

آیت‌الله سبحانی به موضوع مطرح‌شدن طب اسلامی و یا طب ایرانی اشاره کرد و گفت: در روایات ما احادیثی در خصوص سالم زندگی کردن آمده اما یک سری از روایات از این دست جنبه محلی و منطقه‌ای دارد، شیخ صدوق که حدیث‌شناس هستند در این خصوص گفته که حضرت این موضوع را برای آن محل عنوان کرده‌اند و نمی‌توان کل جهان را از طریق آن درگیر کرد.

 

این مرجع تقلید با اشاره به برخی گفته‌ها در خصوص طب نوین گفت: اینکه می‌گویند طب امروز، طب آمریکا و جاهای دیگر است، حرف غلطی است. این طبی قبل از اسلام بوده و اطبا اسلام آن را تکمیل کرده‌اند و غربی‌ها تکمیل‌تر کردند و علمی است که از اول آمده و دست به دست شده و امروز به دست ما رسیده است.

 

وی عنوان کرد: نمی‌توان علم طب نوین را تکذیب کنیم، علمی که جنبه تجربی دارد، البته این طور نیست که خودمان صرفاً اعتماد به دیگران کنیم و باید خودمان نیز روی علم کار کرده و اکتشاف انجام دهیم.

 

آیت‌الله سبحانی با اشاره به برخی گفته‌ها که افرادی در لباس روحانیت و یا با نام اسلام می‌گویند، نباید از واکسن استفاده کرد، گفت: واکسن واجب شرعی است و حیات ما به آن بستگی دارد، بنده در کتاب‌های خودم نوشته‌ام که چیزهایی که عقلای عالم بر آن نظر دارند، ما از آنجا کشف می‌کنیم که شرع مقدس هم تایید می‌کند و در کتاب‌های خودم یکی از مثال‌هایی که زدم موضوع واکسن است.

 

این مرجع تقلید عنوان کرد: در موضوع طب اسلامی، خواجه نصیر، شیخ‌الرئیس، بقراط و ... هم دارند، اگر بر روی یک سلسله گیاهان مطالعه کنند اشکالی ندارد اما اینکه بخواهیم علم نوین را انکار کنیم این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.