مشاهده ی طب سنتی در رسانه ها

معرفی طب ایرانی در سمپوزیوم بین المللی روابط علمی- فرهنگی ایران و چین

738.jpg

به گزارش روابط عمومی دانشکده طب سنتی، پنجمین سمپوزیوم بین المللی روابط علمی- فرهنگی ایران و چین با حضور پنج استاد دانشگاه از ایران، معاون و مقاماتی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاون و استادانی از آکادمی علوم اجتماعی چین در روزهای دوشنبه و سه شنبه 13 و 14 شهریور در محل آکادمی علوم اجتماعی کشور چین برگزار شد.

دکتر امیر هومن کاظمی معاون بین الملل دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، در این همایش به معرفی تاریخ و اصول طب ایرانی پرداخت. 

وی در ابتدا تاریخچه چندهزارساله طب ایرانی را معرفی و تصریح کرد: این مکتب غنی پزشکی بعد از اسلام توسط دانشمندان بزرگی چون ابن سینا، رازی، جرجانی و ... توسعه پیدا کرد و تا قرن هاي متمادي در پهنه وسيعي از دنیا، از غرب چین تا مناطق گسترده ای ازاروپا تدریس شده و مورد استفاده مردم قرار گرفته است. امروزه نیز طب ایرانی با اسامی مختلف در شبه جزیره هند، کشورهای آسیای میانه، ترکیه، کشورهای عربی و غرب آسیا و مناطقی از اروپا همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. 

مشاور دفتر طب سنتی وزارت بهداشت همچنین افزود: گاهی طب ایرانی به اشتباه طب عربی معرفی می شود که شاید به این دلیل است که برخی از کتاب ها و منابع این طب به زبان عربی نوشته شده است و این امر از آنجا ناشی می شود که در برهه اي از تاریخ بعد از اسلام، زبان عربی زبان علمی بوده و دانشمندان ایرانی ترجیح می دادند کتاب های خود را به این زبان بنویسند. همچنین این طب در شبه جزیره هند به اسم طب یونانی شناخته می شود که در واقع همان طب ایرانی است.

اين استاد ايراني دانشگاه پكن سپس به مقایسه برخی شباهت ها و تفاوت های اصول، روش های تشخیصی و درمانی طب ایرانی و چینی پرداخت که با استقبال شرکت کنندگان درهمایش مواجه شد.

دکتر کاظمی در پایان از نقش جاده ابریشم در تبادلات علمی مابین دو کشور ایران و چین و همچنین کشورهای مسیر این جاده، به ویژه در زمینه پزشکی سخن گفت و افزود: این تبادلات علمی تأثیرات فرهنگی زیادی نیز بر روی مردمان مسیر این جاده گذاشته است که مثال های زیادی از تشابهات فرهنگی در زندگي مردم وهمچنین تشابهاتی در برخی آثار هنری را می توان نام برد.

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.